I følge wikipedia er uttrykket «comfort food» brukt om mat som blir konsumert for å høyne humøret, enten det er nå å døyve triste følelser eller for å høyne nivået på de gode. Tacograteng er en sånn rett som det er enkelt å lage, føles lett trashy å spise – men er akk så tilfredstillende. Har nok noe med fettnivået å gjøre, tenker jeg.
Den gjøres atkinson-fiendtlig ved å konsumeres med nachochips til. Er du på low carb-kjøret, så dropper du selvsagt chipsen.
Tacograteng
400 karbonadedeig eller kjøttdeig
1 løk
2 fedd hvitløk
1 rød paprika
1 boks hakked tomat
1 pose tacokrydder
1 boks Philadelphiaost
1 boks crème fraîshe
ost
Stekes på 200 grader, midt i ovnen.
Brun kjøttdeig, tilsett løk, paprika og hvitløk og la det steke med den siste tiden. Tilsett tacokrydderet (enten fra pose eller hjemmelaget), bland i hakket tomat. La det koke i 10 minutter.
Rør sammen crème fraîshe og philadelphia ost og bre dette utover bunnen i en ildfast form. Legg kjøttdeigmiksen over og strø revet eller skivet ost over til slutt.
Stek i 20 minutter eller til osten er gylden.
Server med nachochips, grønn salat og guacamole til.
Kremete guacamole:
2 modne avakadoer
3 ss crème fraîshe
1 båt med finhakket rødløk (ca 2 ss)
2 båter hvitløk, finhakket
Salt, nykvernet pepper, eventuelt litt sitron
2 modne avakadoer moses med en gaffel, før du rører inn crème fraîshe hakket løk og hvitløk. Smakes til med salt og pepper. Legg en avakadostein i guacamolen hvis den skal stå en stund. Skal du oppbevare den i kjøleskapet, så dekk den til med plastfolie. Sørg for at plastfolien faktisk dekker overflaten, sånn at ikke noe luft slipper til.
PS. Grunnen til lite blogging i det siste er at jeg har vært ute og reist igjen, denne gangen til England. Har levd med delvis tomt kjøleskap i det siste på grunn av alle turene til utlandet. Snart reiser jeg bort på påskeferie også …
Ah reiser og fullt kjøleskap er ikke greit. Virket som en fristende oppskrift, men jeg er i grunn litt lei taco. Kan sikkert fungere med andre krydderblandinger da!
Og guacamole blir jeg ikke lei. Så enkelt, så godt.
Det smaker egentlig ikke taco av gratengen, bare vagt. Det er mer kremete, tomataktig med en krydrete ettersmak. I alle fall er det skikkelig godt, nam nam. Har spist restene til middag i dag.
Et tomt kjøleskap setter stopper for kreativiteten, der er i alle fall sikkert!